ZŠ - Roráty, Vánoční besídka

25.12.2018 15:35

V pátek 21. prosince jsme stihli ve škole spoustu věcí. Asi polovina žáků naší školy se zúčastnila ve Velkém Ořechově ranní mše zvané roráty, která proběhla jen při světle svíček. Cestou zpět do Hřivínova Újezda děti samozřejmě zlákal sníh, takže fotka z pobytu je jen jedna - ty ostatní se totiž nehodí ukazovat veřejně:-) Ti, co zůstali ve škole, zhlédli pohádku Sobík Niko, čímž zahájili vánoční sezónu pohádek. My, co jsme přišli později, jsme kousek viděli také.

Po krátké pauzičce jsme si sestavili program besídky, který bodově zahrnoval velké množství lidových zvyků. A tak jsme krájeli jablka, abychom zjistili, zda budeme v příštím roce zdraví či nemocní, holky házely střevícem, aby zjistily, zda zůstanou s námi ve škole či nikoliv, všichni jsme si dali oplatek s medem, to abychom byli v příštím roce hodní, pustili jsme si lodičky z ořechových skořápek a zjistili, že nikdo z nás nezůstane sám, zpívali jsme koledy, zkoušeli lít olovo (svíčka ale byla slabá, chce to větší - tak příště), hráli hru na chlupatého čerta a samozřejmě se obdarovali drobnými dárečky. Děti do ŠD dostaly od Ježíška dárečky za penízky utržené při vánočním jarmarku, čímž velice vyzdvihujeme jejich pracovitost a píli - zde je ten hmatatelný výsledek:-)

Stojí také za to vyzdvihnout tento den jako památný v historii školní docházky našich letošních prvňáčků - ti totiž byli paní učitelkou obdarováni perem na psaní, které poprvé vyzkouší v lednu po prázdninách ve škole. Tak doufejme, že jim snaha vydrží a ruka bude jistá:-)